HOME / Porady / Czy Polska jest gotowa na paszporty covidowe?
Czy Polska jest gotowa na paszporty covidowe?

Czy Polska jest gotowa na paszporty covidowe?

Polska zostanie włączona do Unijnych Certyfikatów Covid-19

25 maja 2021 roku została podjęta decyzja o spełnieniu przez Polskę wymagań do wejścia do programu Unijnych Certyfikatów Covid, czyli tzw. paszportów covidowych, pozwalających na potwierdzenie pełnego zaszczepienia i ułatwione podróżowanie.

Poinformowano, że Polska zostanie oficjalne włączona do programu Certyfikatów Covid 1 czerwca 2021 roku.


"We wtorek sprawdzano naszą gotowość do podłączenia do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Polegała ona na weryfikacji technicznej, czyli ustaleniu, czy wystawiane przez nas kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi UE i czy są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich." - powiedziała Anna Goławska, wiceminister zdrowia.

paszport covidowy

Paszport covidowy - czyli co?

Certyfikat covidowy to dokument w formie elektronicznej, który ma stanowić dowód, że dana osoba została zaszczepiona, uzyskała negatywny wynik testu lub wyzdrowiała z COVID-19.

"Cyfrowy zielony certyfikat" jest uznawany na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak uzyskać certyfikat covidowy?

Za wydanie certyfikatów odpowiadają władze krajowe, które upoważniają do tego stosowne instytucje, takie jak na przykład szpitale, ośrodki badawcze, lokalne służby sanitarne. Wersja cyfrowa będzie dostępna na smartfony lub inne urządzenie mobilne. Będzie można również wystąpić o wydanie dokumentu w wersji papierowej. Zarówno wersja cyfrowa, jak i papierowa będzie posiadać kod QR, zawierający niezbędne informacje, a także cyfrową pieczęć potwierdzającą autentyczność certyfikatu.

Autentyczność certyfikatu covidowego

W celu zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych i autentyczności certyfikatu, zastosowano w nim kod QR, zawierający:

  • unikalny identyfikator,
  • imię, nazwisko i datę urodzenia osoby posługującej się certyfikatem,
  • potwierdzenie szczepienia, z informacją o miejscu, terminie, ilości podanych dawek oraz rodzaju szczepionki (wyłącznie zatwierdzonej przez Europejską Agencję Leków),
  • w przypadku osób niezaszczepionych - negatywny wynik testu RT-PCR albo antygenowego na COVID-19 wraz z datą, godziną i miejscem wykonania,
  • dla ozdrowieńców - zaświadczenie lekarskie, potwierdzające przebycie choroby do 180 dni wstecz.

<< POWRÓT

Zadaj pytanieImię i nazwisko:

Telefon:
E-mail:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Blumo, będącego Administratorem danych, w celu odpowiedzi. Masz prawo usunąć te dane prosząc o to Administratora.
wpisz: hcsh

Pozycjonowanie lokalne