HOME / Porady / Gdzie w Niemczech pracuje najwięcej Polaków?
Gdzie w Niemczech pracuje najwięcej Polaków?

Gdzie w Niemczech pracuje najwięcej Polaków?

Wyjeżdżasz do Niemiec? Zobacz, gdzie mieszka najwięcej Polaków!

Wyjeżdżasz do Niemiec do pracy? Wiesz, gdzie będziesz mieszkać? Jeżeli jeszcze nie, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik, dzięki któremu zapoznasz się z najczęściej wybieranymi przez Polaków miastami. Gdzie mieszkać i szukać pracy? Przekonaj się!

Gdzie szukać pracy w Niemczech?

Dokładna lokalizacja zależy od wielu czynników. Masz może rodzinę w Niemczech? Możesz zamieszkać u znajomych? Jeśli tak, warto spróbować znaleźć pracę w niewielkiej odległości od takich miejsc, ponieważ w ten sposób oszczędzisz znaczną część comiesięcznej wypłaty.

Jeżeli jednak nie masz takiej szansy, spróbuj wykorzystać inne możliwości. Jeśli chodzi o agencje pracy, Niemcy mają bardzo dobre zaplecze. Dzięki nim znajdziesz zatrudnienie praktycznie w każdym zakątku tego kraju.

Gdzie Polacy zwykle szukają zatrudnienia?

Wśród głównych miejsc, do których wyjeżdża wielu Polaków z pewnością należą główne miasta Niemiec, takie jak:

  • Berlin,

  • Monachium,

  • Frankfurt,

  • Hamburg,

  • miasta w zagłębiu Ruhry.

Miasta oczywiście oferują bardzo wiele ciekawych miejsc pracy. Wiele z nich dynamicznie się rozwija, przez co ciągle stwarza nowe możliwości i oferty pracy. Jednak Polonię można znaleźć również w bardzo wielu innych miejscach, również z dala od zgiełku centrów wielkich miast.

Ilu Polaków mieszka poza granicami Polski?

Według statystyk, na emigracji mieszka obecnie około 12 milionów Polaków, co stanowi mniej więcej 20-25% populacji Polski. Jest to jednak wartość trudna do oszacowania, ponieważ wiele osób – mimo posiadania obywatelstwa – nie identyfikuje się już z Polską czy nie bierze udziału w wyborach czy spisach. Poza tym wiele osób zameldowanych w Polsce co pewien czas wyjeżdża za granicę na dłuższy czas, dlatego trudno jednoznacznie dopasować je do jednej z kategorii.

Wśród krajów, gdzie liczebność Polonii jest największa przodują Stany Zjednoczone, to aż 10 milionów osób. W krajach Europy na pierwszej lokacie znajdują się Niemcy, dokąd wyemigrowały około 2 miliony naszych rodaków. Dalsze miejsca przypadły:

  • Brazylii, 1,8 miliona,
  • Francji, 1 milion,
  • Białorusi, Kanadzie i Ukrainie, państwa po 900 tysięcy,
  • Wielkiej Brytanii, 500 tysięcy.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają do Niemiec?

Przyczyn wyjazdów Polaków do Niemiec na przestrzeni ostatnich dekad było przynajmniej kilka. Jedną z nich były przymusowe przesiedlenia, sięgające czasów zaborów oraz późniejszych, szczególnie II wojny światowej.

Współcześnie wyjazd na emigrację wynika głównie z przyczyn finansowych. Zarobki w państwach ościennych przed kilkudziesięcioma laty były nawet kilkukrotnie wyższe! Obecnie ta różnica co prawda maleje, jednak mimo wszystko jest dość widoczna.

Polacy obecnie wybierają Niemcy z kilku powodów. Po pierwsze, euro to stosunkowo mocna waluta, która jest uniwersalnym środkiem płatniczym w wielu krajach Europy. Po drugie, pozycja gospodarcza naszego zachodniego sąsiada wciąż jest na tyle dobra, by wyjazd okazał się opłacalny. Po trzecie, opieka socjalna w Niemczech jest sporym wsparciem na przykład dla nowych rodzin (zasiłek wychowawczy czy polityka, związana z urlopem rodzicielskim).

Jak tanio podróżować do Niemiec?

Jeżeli zastanawiasz się nad przeprowadzką do Niemiec, pomyśl też o tym czy często będziesz wracać do Polski. Jeśli tak, wybierz miejsce, z którego podróż w Twoje rodzinne strony będzie szybka i tania.

Tanie podróżowanie po Europie być może wymaga nieco więcej myślenia, jednak pozwala również sporo oszczędzić. Jeżeli głównym celem Twojego wyjazdu jest zebranie kapitału, możesz wykorzystać tych kilka zasad, przez co w Twoim portfelu każdego miesiąca zostanie spora pula zaoszczędzonych pieniędzy.

Podsumowanie

Polskie zarobki – mimo zmian z ostatnich dziesięcioleci – wciąż nie dorównują pensjom z większości europejskich krajów. Nic dziwnego, że spora grupa naszych rodaków zdecydowała się na emigrację.

Najwięcej Polaków wyjechało do głównych miast w Niemczech, takich jak Hamburg, Berlin czy Monachium. Wynika to między innymi z możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy oraz szansy na łatwy powrotu do Polski.

Jeżeli masz zamiar często wracać do rodziny czy znajomych, pomyśl nad lokalizacją, która pozwoli Ci szybko i tanio wrócić do kraju.
<< POWRÓT

Pozycjonowanie lokalne