HOME / Porady / Chcesz przeprowadzić się w 2022 roku? Oto miasta w Europie, w których żyje się najlepiej
Chcesz przeprowadzić się w 2022 roku? Oto miasta w Europie, w których żyje się najlepiej

Chcesz przeprowadzić się w 2022 roku? Oto miasta w Europie, w których żyje się najlepiej

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, możesz pomyśleć o zapisaniu się na siłownię, zmianie pracy, a nawet kupieniu zwierzaka. A co z przeprowadzką do nowego miasta?

Chociaż mała, spokojna wioska we Francji może być Twoim pierwszym wyborem, miasta mają również wiele wspaniałych rzeczy do zaoferowania - od wspaniałego transportu publicznego po zajęcia rekreacyjne i spokojne parki.

Jeśli więc pandemia i rozwój cyfrowego stylu życia nomadów oznaczają, że rozważasz przeprowadzkę w 2022 r., wybór odpowiedniego miasta do swojego stylu życia jest naprawdę ważny.

Aby pomóc Ci wybrać, InterNations zebrało informacje od ponad 12 000 emigrantów w 186 krajach, aby stworzyć przewodnik Expat Insider 2021. Dzięki spostrzeżeniom dotyczącym 57 różnych lokalizacji, raport przedstawia najlepsze – i najgorsze – miasta pod względem jakości życia.

W jakich miastach europejskich najlepiej teraz mieszkać?

W pierwszej dziesiątce rankingu pod względem jakości życia w miastach dominują europejskie miasta, przy czym siedem z dziesięciu na kontynencie.

InterNations podzielił swoje dane na cztery podkategorie: wypoczynek i klimat, transport, bezpieczeństwo i polityka oraz zdrowie i środowisko, pytając emigrantów, jak oceniają różne aspekty wybranego miasta.

Szwajcaria znalazła się w pierwszej dziesiątce… trzy razy

Trzy szwajcarskie miasta znalazły się w tegorocznej pierwszej dziesiątce, z Lozanną na ósmym miejscu, Zurychem na szóstym i Bazyleą na drugim miejscu.

Lozanna zajęła również 21 miejsce w ogólnej tabeli rankingu miast ekspatriantów, a miasto wypadło dobrze w podkategoriach stabilności politycznej i środowiska miejskiego.

„Jest oszałamiająco piękna i zróżnicowana topograficznie, a każdy sezon jest interesujący w inny sposób” – mówi Amerykanin, który brał udział w badaniu.

Bazylea w północno-zachodniej Szwajcarii również osiągnęła dobre wyniki, a 100 procent ankietowanych stwierdziło, że są zadowoleni z transportu. Ale, podobnie jak wielu innych emigrantów w tym kraju, byli niezadowoleni z kosztów utrzymania – 69 proc. oceniło siebie jako niezadowolonych.

Stolica Austrii plasuje się na pierwszym miejscu

Dzięki świetnym statystykom Wiedeń, dawna siedziba Mozarta i Beethovena, znajduje się na szczycie wskaźnika jakości życia w mieście. Ponad dziewięciu na dziesięciu emigrantów jest zadowolonych z dostępności opieki zdrowotnej (w porównaniu do 76 procent na całym świecie), a 88 procent uważa, że miasto też jest przystępne cenowo.

Wiedeń również wypadł dobrze w podkategorii transportu, a większość respondentów jest zadowolona z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – 74 procent w porównaniu do 66 procent na całym świecie.

"Podoba mi się to, że mam dobrą pracę, która zapewnia dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i jest uczciwie opłacana" – mówi pewien Rosjanin mieszkający w mieście za granicą.

Jednak 43 procent osób, które wzięły udział w ankiecie, uznało mieszkańców za „nieprzyjaznych” w porównaniu ze średnią globalną wynoszącą 16 procent. 44 procent twierdzi, że ma trudności z nawiązaniem nowych znajomości.

Jakie inne miasta europejskie znajdują się w pierwszej dziesiątce?

Praga zajmuje piąte miejsce w rankingu jakości życia w mieście i plasuje się w pierwszej dziesiątce w ogólnym rankingu miast, zajmując siódme miejsce.

81 procent emigrantów jest zadowolonych z lokalnych możliwości spędzania wolnego czasu (w porównaniu do 72 procent na całym świecie), a 91 procent jest zadowolonych z transportu.

„Cieszę się wspaniałymi możliwościami nawiązywania kontaktów towarzyskich, aktywności, podróżowania i rozwoju osobistego” – mówi emigrant z Ukrainy, który wziął udział w ankiecie.

W pierwszej dziesiątce znajdują się również inne miasta europejskie, w tym Madryt, Monachium i Kopenhaga.

Jakich miast powinieneś unikać, jeśli zależy ci na dobrej jakości życia?

Podczas gdy Johannesburg w RPA zajął najgorsze miejsce w rankingu, dwa europejskie miasta również znalazły się w ostatniej dziesiątce pod względem jakości życia.
Historyczne włoskie miasto Rzym zajęło drugie miejsce od dołu, a także zajmuje ostatnie miejsce w klasyfikacji Expat City Index.
Prawie połowa ankietowanych (47 proc.) twierdzi, że jest niezadowolona z transportu publicznego, a 60 proc. jest niezadowolonych z możliwości rozwoju kariery. 45 procent martwi się o bezpieczeństwo pracy (w porównaniu do 20 procent na całym świecie).
Emigrant z Wielkiej Brytanii podsumował sytuację: „gospodarka jest okropna, a pensje niskie”.

W rzeczywistości jedyną pozytywną rzeczą, jaką ankietowani mieli do powiedzenia na temat Rzymu, było to, że pogoda była dobra – 86 procent respondentów oceniło ją pozytywnie.
Drugim europejskim miastem, które znalazło się w ostatniej dziesiątce, był Dublin, który zajął 54. miejsce pod względem wskaźnika jakości życia i 45. miejsce w klasyfikacji ogólnej.
„Kryzys mieszkaniowy to prawdziwy problem; czynsz jest po prostu zbyt wysoki”, wyjaśnia holenderski emigrant.
Prawie czterech na pięciu emigrantów w Dublinie ocenia koszty życia negatywnie, a 79 procent twierdzi, że jest to drogie w porównaniu do 39 procent na całym świecie.

Jednak w wynikach miasta z ankiety jest jedna pozytywna strona. Wielu emigrantów ocenia Dublin jako przyjazny, a 86 procent opisuje miejscową ludność jako łatwą do dogadania się.


<< POWRÓT

Zadaj pytanieImię i nazwisko:

Telefon:
E-mail:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Blumo, będącego Administratorem danych, w celu odpowiedzi. Masz prawo usunąć te dane prosząc o to Administratora.
wpisz: tvng

Pozycjonowanie lokalne