HOME / Porady / Majówka w Polsce? 7 pomysłów last minute na majówkę 2024!
Majówka w Polsce? 7 pomysłów last minute na majówkę 2024!

Majówka w Polsce? 7 pomysłów last minute na majówkę 2024!

Czy Twoje plany na majówkę posypały się? Spokojnie! Majówka bez tygodniowego planu podróży za granicę to jeszcze nie koniec świata. Zaoszczędź na biletach lotniczych i wybierz się w miejsca, które masz na wyciągnięcie ręki. Wyjątkową okazję do odpoczynku, jaką jest majówka, możesz efektywnie wykorzystać także… w Polsce. Zamiast rozpaczać z powodu zmiany planów, warto dać szansę naszym rodzimym miejscowościom, tym samym odkrywając nieznane i ciekawe regiony naszego pięknego kraju. Specjalnie dla Was wyselekcjonowaliśmy 7 pomysłów na majówkę last-minute!

Gdzie jechać na majówkę w Polsce?

Majówka w Polsce nie musi być nudna – wolny weekend możesz spędzić tu aktywnie, wędrując zapierającymi dech w piersiach szlakami wśród polskiej natury – albo postawić na relaks, wybierając się w ciche i przyjazne miejsca przepełnione polską kulturą. Od malowniczych gór po urokliwe nadmorskie miejscowości, Polska ma wiele do zaoferowania każdemu, kto planuje majówkę – nawet na ostatnią chwilę.

Polski Egipt na wybrzeżu Bałtyku

Marzysz o majówce w Egipcie? W takim razie warto wspomnieć o Słowińskim Parku Narodowym na Wybrzeżu Bałtyckim. Unikalny krajobraz, wydmy piaskowe i egzotyczna atmosfera mogą skutecznie zastąpić nam egipskie widoki – a przy tym jest oszczędnie i blisko. Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch takich parków nadmorskich w Polsce, będący także największym obszarem wędrującego piasku w Europie. Oprócz charakterystycznej dla Bałtyku „Sahary”, park oferuje unikatową przyrodę nadmorską oraz bogatą historię regionu, z kilkunastoma szlakami turystycznymi o łącznej długości około 150 kilometrów!

Słowiński Park Narodowy - majówka w Polsce

Atrakcje w Słowińskim Parku Narodowym

 • Wydmy Łąckie: Największe w Polsce wydmy, które przypominają egipski krajobraz. Z ich złocistym piaskiem i zmieniającymi się kształtami można odnieść wrażenie, jakbyś był na skraju prawdziwej pustyni.
 • Jezioro Łebsko: To duże jezioro znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym, które przypomina oazę na pustyni.
 • Muzeum Wsi Słowińskiej: Skansenem w Klukach to miniatura całego społeczeństwa słowińskiego, ukryta za ogrodzeniem. Można tu dokładnie przyjrzeć się charakterystycznym chałupom słowińskim, zajrzeć do ich wnętrza i przenieść się w czasie, odkrywając życie wiejskie minionych epok.

Włoski urok Kazimierza Dolnego

W Polsce istnieją miejsca tak magiczne, że wydają się wyjęte prosto z baśni. Jednym z nich jest urocze miasteczko Kazimierz Dolny, ukryte wśród malowniczych wzgórz nad brzegiem Wisły. Wyjątkowa atmosfera Kazimierza Dolnego może przywodzić na myśl uroki włoskiego San Gimignano. Zarówno Kazimierz Dolny, jak i San Gimignano, są ośrodkami sztuki i rękodzieła, a ich serce stanowi rynek, na którym odbywa się wiele imprez i spotkań towarzyskich. Połączenie historycznej architektury, bujnej przyrody i artystycznego ducha sprawia, że Kazimierz Dolny jest miejscem, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Kaziemierz Dolny - gdzie na majówkę?

Co Kazimierz Dolny oferuje turystom na majówkę?

 • Góra Trzech Krzyży: Wznosząca się ponad sercem miasta góra, oferuje widoki, które zapierają dech w piersiach nawet najbardziej doświadczonym turystom.
 • Kamienice: Kazimierz Dolny słynie także z wyjątkowych Kamienic Przybyłowskich, nawiązujących do budowli renesansu włoskiego i niderlandzkiego.
 • Magiczne Ogrody: Pierwszy w Polsce rodzinny park tematyczny i… doskonałe miejsce na wycieczkę rodziną! Inspirację dla tego miejsca stanowią autorskie baśnie o skrzatach i tajemniczych istotach, które dzieci uwielbiają.
 • Zamek Krzyżtopór: Nieopodal Kazimierza Dolnego znajduje się imponujący Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, który zachwyca swoją monumentalną bryłą.

Brazylijskie mokradła w Polsce? Narwiański Park Narodowy

Na majówkę 2024 możesz wybrać się do województwa podlaskiego. Narwiański Park Narodowy to obszar, który obejmuje bagienną Dolinę Górnej Narwi na odcinku od Suraża do Rzędzian. Ta dolina jest często nazywana „polską Amazonią” i uznawana jest za jedno z ostatnich naturalnych, regularnie zalewanych przez rzekę terenów w Europie! Głównym atutem przyrodniczym parku jest wyjątkowy charakter rzeki. Narew, przepływając przez obszar parku, posługuje się wieloma korytami, które poprzez swoje rozgałęzienia i połączenia formują nieregularną i skomplikowaną sieć wodną. Park Narodowy i okolice doliny są obfitą ostoją dla ptaków. Zanotowano tu obecność ponad 200 gatunków ptaków, w tym 28, które są zagrożone na skalę światową lub europejską. Narwiński Park Narodowy jest majówkowym strzałem w dziesiątkę dla fanatyków polskiej natury.

Narwiański Park Narodowy - majówka 2024Co znajduje się w okolicy Narwańskiego Parku Narodowego?

 • Dwór w Kurowie - Jest to miejsce, które zapewnia najlepsze widoki na okoliczne tereny z wysokości. Znaleźć tu można dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne – „Park Przydworski” oraz „Kładkę wśród Bagien”.
 • Grobla zerwanego mostu - Podczas spaceru przez te tereny można podziwiać bogactwo lasów bagiennych, gdzie głównym gatunkiem drzewa jest olsza czarna. Te lasy nadają okolicy charakterystyczny wygląd. Grobla, która kiedyś wspierała most, stała się przedmiotem legendy, dodając tajemniczego uroku temu miejscu.
 • Kładka Waniewo-Śliwno - Podczas spaceru tą niezwykłą ścieżką przyrodniczą czeka nas przeprawa przez rzekę na pływającej platformie, a także możliwość wspinaczki na wieżę obserwacyjną.

Sandomierz – podróż śladami Ojca Mateusza

Perła Małopolski, jaką jest Sandomierz położony nad malowniczą Wisłą, oferuje szereg zachwycających atrakcji. W Sandomierzu znajdziecie starówkę pełną zabytkowych kamienic oraz labirynt uliczek, które porównywane niekiedy są do architektury… Toskanii! To nie jedyne włoskie powiązanie, jakie możemy odnaleźć w Sandomierzu! Turyści odwiedzający Sandomierz często zwiedzają miasto w poszukiwaniu śladów słynnego Ojca Mateusza – głównego bohatera, który wystąpił w serialu będącym polskim odpowiednikiem „Don Matteo”. W ten sposób fani dzielnego księdza mogą przejść przez urokliwe uliczki, odwiedzić zabytkowe budynki i poznać malownicze krajobrazy, które stanowiły tło dla wielu scen kultowego serialu.

Sanodmierz - wyjazd z rodzinąCo zobaczyć w Sandomierzu?

 • Brama Opatowska: Jest to główne i reprezentacyjne wejście do zabytkowej części Sandomierza oraz jedyna zachowana do dziś z czterech bram, które niegdyś chroniły wjazd do miasta.
 • Rynek: Otoczony przez piękne, kolorowe kamienice, uważany jest za jeden z najpiękniejszych rynków w Europie.
 • Podziemna Trasa Turystyczna: Rozległy system piwnic i tuneli pod sandomierską Starówką - labirynt składów sięgający nawet 15 metrów głębokości.
 • Krzemień Pasiasty: Sandomierz jest stolicą krzemienia pasiastego, podobnie jak Gdańsk jest stolicą bursztynu. Pierścień z krzemieniem pasiastym można go podziwiać nieopodal sandomierskiego rynku

Majówka na ostatnią chwilę – Malediwy w Parku Gródek

Park Gródek, znany jako Polskie Malediwy, to urokliwe miejsce w Jaworznie, przekształcone z dawnego kamieniołomu dolomitu, które przyciąga tłumy turystów i pary młode na sesje ślubne. Teren ten, oficjalnie Arboretum od 2019 roku, oferuje bezpłatne wejście oraz możliwość spacerowania o dowolnej porze, także z psami. 2 godziny – co najmniej tyle trzeba zarezerwować, by nacieszyć się nieśpiesznym spacerem po zakamarkach parku. Zbiornik Wydra i drewniane kładki pod wodą zapewniają niezapomniane wrażenia, których nie uświadczycie nawet na plażach gorących krain.

Majówka z dziećmi

Zalipie to wieś w Małopolsce, słynąca z malowanych chat o oszałamiających kwiatowych wzorach, które powstawały od XIX wieku, aby zakryć ściany zabrudzone sadzą. Zwiedzanie warto urozmaicić przewodnikiem, który opowie o historii sztuki ludowej tego regionu i zabierze do interesujących miejsc, takich jak Kościół Św. Józefa. W miejscowości znajduje się około 20 kolorowych chat, co sprawia, że spacer po wsi staje się niezwykłą przygodą. Lokalne gospodynie nie tylko ozdabiają domy, ale również studnie, budynki sakralne i meble. Historię tego malarstwa można poznać w domu kultury „Dom Malarek” oraz w muzeum Zagrody Felicji Curyłowej, gdzie organizowane są warsztaty malarstwa ludowego.

Co robić w majówkę – festiwal kwiatów w Zamku Książ

Zamek Książ, wraz z malowniczymi tarasami, tunelem podziemnym oraz bogatą ofertą turystyczną, stanowi niezwykłą atrakcję dla wszystkich miłośników historii i architektury. Jako jeden z największych zamków w Polsce, imponuje swoją monumentalnością i malowniczym położeniem, będąc jednocześnie unikatowym zabytkiem na skalę europejską – zabytkiem, z którego uroków korzystają także organizatorzy wyjątkowej imprezy.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kwiatów na Zamku Książ, odbywająca się w wyjątkowej atmosferze 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, zapewni podróż florystyczną przez najpiękniejsze kraje Europy. Na festiwalu będzie można podziwiać niezwykłe kompozycje kwiatowe, nawiązujące do krajów członkowskich UE, oraz zakupić produkty regionalne, biżuterię, a także wziąć udział w warsztatach florystycznych oraz spotkaniach historycznych. Dla rodzin z dziećmi przygotowano liczne atrakcje, w tym zabawy z animatorami, warsztaty florystyczne, konkursy z nagrodami oraz strefę dmuchańców i ciekawe opowieści o zamku. Dobry pomysł na majówkę? Naszym zdaniem jak najbardziej!

Gdzie wyjechać na majówkę?


<< POWRÓT

Zadaj pytanieImię i nazwisko:

Telefon:
E-mail:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Blumo, będącego Administratorem danych, w celu odpowiedzi. Masz prawo usunąć te dane prosząc o to Administratora.
wpisz: vafv

Pozycjonowanie lokalne