HOME / Porady / Otwarcie Muzeum Bursztynu w Gdańsku w nowej siedzibie
Otwarcie Muzeum Bursztynu w Gdańsku w nowej siedzibie

Otwarcie Muzeum Bursztynu w Gdańsku w nowej siedzibie

Muzeum Bursztynu w Gdańsku w Wielkim Młynie

24 lipca 2021 roku odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które zostało przeniesione do nowego miejsca ze względu na polepszenie warunków dla zwiedzających. Przez 15 lat Muzeum Bursztynu znajdowało się w zabytkowym Zespole Przedbramia, jednak instytucja miała problemy z zapewnieniem dostępności wszystkim zwiedzającym. Niewielkie gotyckie pomieszczenia i klatki schodowe nie były przystosowane dla osób niepełnosprawnych czy starszych ani do prowadzenia działalności dydaktycznej. Obecnie znajduje się w Wielkim Młynie, wybudowanym przez Krzyżaków ok. 1350 r.

"W trakcie prac adaptacyjnych w Wielkim Młynie wykonaliśmy przede wszystkim konserwację jego substancji zabytkowej. Wykonane zostały też różne elementy rekonstrukcyjne, włącznie z chorągwią wiatrową na kalenicy. Powierzchnia muzeum liczy 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, co oznacza wzrost o 2,5 raza. Natomiast powierzchnia wystawy stałej - ponad tysiąc metrów kwadratowych - zwiększyła się aż trzykrotnie" - powiedział a konferencji prasowej dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

Kierownik Muzeum Bursztynu Renata Adamowicz zdradziła, że wystawa główna w Wielkim Młynie podzielona będzie na dwie części: przyrodniczą i artystyczną. Na ekspozycji będzie też część poświęcona historii Wielkiego Młyna. Z powodów epidemii COVID-19 na wystawie może przebywać jednocześnie ok. 100 osób.

Wystawę warto odwiedzić m.in. ze względu na unikatowe eksponaty w bursztynie. Będzie wśród nich zatopiony w żywicy gekon o długości ponad 2 cm czy bursztynowe szachy. W Muzeum będzie można zobaczyć też imponującą, ok. 68-kilogramową bryłę bursztynu, pochodzącą z indonezyjskiej wyspy Sumatra.

Przebudowa Wielkiego Młyna i przygotowanie w niej wystawy stałej Muzeum Bursztynu realizowana była m.in. dzięki projektowi "Połączeni bursztynem" w ramach Programu Polska-Rosja 2014-2020. W ramach unijnej dotacji w kwocie niespełna 2,3 mln euro Muzeum Gdańska będzie miało do dyspozycji ponad 1,5 mln euro.

Nowy adres: Wielkie Młyny 16, 80-849 Gdańsk


<< POWRÓT

Zadaj pytanieImię i nazwisko:

Telefon:
E-mail:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Blumo, będącego Administratorem danych, w celu odpowiedzi. Masz prawo usunąć te dane prosząc o to Administratora.
wpisz: bpxe

Pozycjonowanie lokalne