HOME / Porady / Najlepsze miasta na świecie według "Time Out"
Najlepsze miasta na świecie według "Time Out"

Najlepsze miasta na świecie według "Time Out"

10 najfajniejszych miast na świecie

Magazyn kulturalno-rozrywkowy Time Out dokonał rankingu najfajniejszych miast na świecie, zgodnie z informacjami zwrotnymi od prawie 30 000 mieszkańców miast na całym świecie.

Po prawie dwóch latach okresowych lockdownów, w tym roku sędziowie wzięli pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Obejmowały one projekty społeczne, dostęp do terenów zielonych i zrównoważony rozwój.

„Szukaliśmy miast, które nie tylko myślały o teraźniejszości, ale także o przyszłości. Takich, które czynią życie lepszym zarówno nam, jak i naszym wnukom” – czytamy w publikacji.

Oto top 10 światowych miast!

10. Tokio, Japonia

Jak wskazuje Time Out w swoim rankingu, noszenie masek było modne w Tokio na długo przed tym, zanim COVID-19 uderzył w świat, więc nie było to problematyczne dla społeczeństwa. Według badań na początku pandemii życie w stolicy Japonii naprawdę zwolniło.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy miasto poczyniło ogromne inwestycje w nowe miejsca i atrakcje dla mieszkańców i turystów. Jednym z nowszych trendów są „designerskie toalety publiczne” – najnowocześniejsze łazienki, które wyglądają jak instalacje artystyczne.

9. Porto, Portugalia

Czy istnieje ładniejsze miasto do przeżycia lockdownu niż Porto?

Kultowa architektura stworzona do ćwiczeń codziennych, a słynni artyści graffiti w Porto ciężko pracowali na cichych ulicach. Znaczna część miasta została wyłączona z ruchu kołowego i dodano więcej infrastruktury rowerowej, a także ogrody społecznościowe, które ożyły, aby zapewnić mieszkańcom bardzo potrzebną przestrzeń na zewnątrz.

8. Tel Awiw, Izrael

Tel Awiw znalazł się w pierwszej dziesiątce, ponieważ „miasto, które nigdy się nie zatrzymuje” zatrzymało się po wybuchu COVID.

Według badań Time Out, przestrzenie takie jak Dizengoff Square i Park HaMesila były gospodarzem pikników, koncertów, pokazów i rozmów, podczas gdy pomieszczenia wewnętrzne pozostawały zamknięte.

Kiedy Tel Awiw jest w pełni otwarty, mieści się w nim również wiele wegańskich restauracji i tętniące życiem nocne życie.

7. Praga, Czechy

Praga jest jednym z najłatwiej dostępnych dla pieszych miast na świecie, co czyni ją również jednym z najbardziej przyjaznych mieszkańcom. A każdy, kto wychodzi na ulice pieszo, czeka na wizualną ucztę.

Znane jako „Złote Miasto”, jest pełne atrakcji turystycznych, w tym Mostu Karola i Rynku Starego Miasta. W dzielnicy Praga 6 znajduje się wiele całorocznych placów zabaw do zajęć na świeżym powietrzu, co sprawiło, że zamknięcie było nieco bardziej znośne dla lokalnych mieszkańców.

6. Montreal, Kanada

Montreal i Kanada jako całość znane są z przyjaznych ludzi, którzy zebrali się razem podczas najgorszej pandemii w wielkim pokazie ducha społeczności.

Zapytany, czego inne miasta mogą się nauczyć od Montrealu, mieszkaniec i dziennikarz Time Out, JP Karwacki, powiedział: „Ambicja, by rozwijać się dzięki bogactwu innowacyjnych zielonych projektów, takich jak plany zakazania plastiku jednorazowego użytku i przekształcenie bulwarów śródmiejskich w lasy miejskie ”.

5. Nowy Jork, USA

Nowy Jork został wybrany „najbardziej odpornym” ze wszystkich miast Ameryki Północnej w odniesieniu do COVID-19. Nie musimy przedstawiać mnóstwa powodów, dla których warto odwiedzić najbardziej kultową betonową dżunglę na świecie, ale jej radzenie sobie z pandemią – przez cały czas poruszania się po populacji liczącej 8 milionów – zostało wysoko ocenione przez zarząd Time Out.

Miasto nadal prowadzi program otwartych restauracji, w ramach którego ulice przekształciły się w tętniące życiem centra społecznościowe, a także popularny program szczepień.

4. Kopenhaga, Dania

Dania od dawna znana jest jako jedno z najszczęśliwszych miejsc na świecie. Wraz z wysoką jakością życia i zielonymi inicjatywami miejskimi, podstawowe wartości hygge sprawiają, że jest to pozytywne miejsce.

W sondażu 66% Kopenhaczyków nazwało swoje rodzinne miasto „relaksującym”.

3. Manchester, Wielka Brytania

Drugie miasto Wielkiej Brytanii pokonało stolicę w tegorocznym rankingu dzięki tętniącej życiem kulturze i duchowi społeczności.

Podczas pandemii małe firmy oferowały bezpłatne wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego pracownikom pierwszej linii, a pub Eagle and Child rozdał 4500 bezpłatnych posiłków najbardziej potrzebującym.

Spośród wszystkich miast biorących udział w ankiecie zostało wybrane jako najlepsze za „życie nocne”, „kreatywność”, „ducha społeczności”, „przyjazność” i „poznawanie sąsiadów”.

2. Amsterdam, Holandia

Amsterdam, miasto skoncentrowane na swojej wyjątkowej kulturze i życiu społecznym, bardzo ucierpiał, gdy doszło do lockdownu. Jednak według badania Time Out ten czas został mądrze spożytkowany.

Wyniki wskazują, że Amsterdam „koncentruje się na swoim słynnym pięknie, historii i duchu społeczności – przysięgając jednocześnie, że zrezygnuje z kawiarni, domów publicznych i pijackiej rozpusty, które tak zniszczyły jego historyczne centrum”.

1. San Francisco, USA

Na pierwszym miejscu, reprezentującym zachodnie wybrzeże, znajduje się San Francisco, jedno z najbardziej znanych miast w USA. Miał również jedną z najsurowszych reakcji na COVID, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej społeczności.

SF New Deal został zaprojektowany, aby pomóc potrzebującym, angażując miejskich kucharzy do gotowania dla potrzebujących. Liczne parki rozsiane po całym San Francisco tworzyły cichą, zieloną przestrzeń dla tych, którzy utknęli w pomieszczeniach. I oczywiście dobra pogoda przez cały rok pomogła utrzymać dobry nastrój.

Które miasto według Was zasługuje na miano najlepszego na świecie?


<< POWRÓT

Zadaj pytanieImię i nazwisko:

Telefon:
E-mail:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Blumo, będącego Administratorem danych, w celu odpowiedzi. Masz prawo usunąć te dane prosząc o to Administratora.
wpisz: aoqw

Pozycjonowanie lokalne