HOME / Porady / Nowy podatek lotniczy w kolejnym kraju. Czy bilety lotnicze podrożeją?
Nowy podatek lotniczy w kolejnym kraju. Czy bilety lotnicze podrożeją?

Nowy podatek lotniczy w kolejnym kraju. Czy bilety lotnicze podrożeją?

Portugalia wprowadza podatek węglowy za loty samolotem - czy to koniec tanich lotów?

Jak podaje portal Simple Flying, w Portugalii od 1 lipca obowiązuje carbon tax, czyli tzw. podatek węglowy. Zgodnie z jego zasadami każdy pasażer samolotu wylatujący z tego kraju musi zapłacić dodatkowe 2 euro. Zebrane fundusze mają pomóc ograniczyć emisję szkodliwych spalin do środowiska. Komisja Europejska nie ukrywa, że za redukcję emisji CO2 zapłacą pasażerowie, co może obniżyć liczbę chętnych na loty.

W ubiegłym roku Europejska Federacja Transportu i Środowiska opublikowała raport, który pokazał, jak negatywny wpływ na środowisko mają podróże samolotem. Okazuje się, że transport lotniczy szkodzi środowisku podobnie jak elektrownie węglowe. Co więcej, tanie linie lotnicze Ryanair znalazły się na liście największych "trucicieli", zajmując 8 miejsce w zestawieniu.

Ogłoszony 14 lipca br. program klimatyczny "Fit for 55" zapowiada opodatkowanie paliwa lotniczego i wycofywanie darmowych praw do emisji dwutlenku węgla dla tej gałęzi gospodarki. Opodatkowanie ma zależeć od zawartości energii w paliwie, a olej napędowy ma być obciążony taką samą stawką jak paliwo do silników odrzutowych. Równocześnie zerowa minimalna stawka podatku ma obowiązywać dla zrównoważonego paliwa lotniczego. Bez wątpienia Bruksela pośrednio wysyła nam przekaz: koniec z tanim lataniem.


<< POWRÓT

Zadaj pytanieImię i nazwisko:

Telefon:
E-mail:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Blumo, będącego Administratorem danych, w celu odpowiedzi. Masz prawo usunąć te dane prosząc o to Administratora.
wpisz: nsvs

Pozycjonowanie lokalne