HOME / Porady / 30 sposobów na tanie podróżowanie
30 sposobów na tanie podróżowanie

30 sposobów na tanie podróżowanie

Podróżowanie kształci, jest ciekawe, rozrywkowe, ekscytujące... Kto nie chciałby często podróżować? Jednak jest jeden stały i powszechny problem - pieniądze. Wydaje nam się, że bez zaoszczędzonych 5 tysięcy na wycieczkę z biura podróży nigdzie się nie wybierzemy. Warto jednak otworzyć się na inne możliwości i poświęcić trochę czasu na organizację własnego, niezapomnianego wyjazdu! Żadne podróżowanie wprawdzie nie obejdzie się bez wydatków, jednak dzięki kilku metodom można je znacząco obniżyć, a dzięki temu podróżować częściej, a może nawet ciekawiej! Przedstawiamy 30 sposobów na tanie podróżowanie, podzielone na różne etapy podróży!

Przed podróżą

planowanie podróży

1. Dobry research

W myśl zasady, że najbardziej szkodliwa jest niewiedza, przed każdą podróżą warto zdobyć jak najwięcej przydatnych informacji o miejscu docelowym wyjazdu. Obecne ogromne możliwości dostępu do wiedzy, jak i porad innych, nawet nieznanych nam ludzi - blogi podróżnicze, przewodniki, relacje na Instagramie, grupy podróżnicze na Facebooku - to kluczowe źródła, które pomogą nam oszczędzić na wyjeździe. Może ktoś zaproponuje tanie noclegi? Albo wrzuci ofertę tanich lotów last minute? Lub też znajdziemy na blogu polecane miejsca nieturystyczne i dzikie, znacznie piękniejsze niż te z przewodników? Przygotujmy sobie zeszyt na notatki przed podróżą!

2. Wybór czasu wyjazdu

Nie potrzeba szczegółowych aby wiedzieć, że w sezonie wszędzie jest najtłoczniej i najdrożej. Jeśli szukasz oszczędności w podróży, wybierz okres poza sezonem, dzięki czemu ominiesz też tłumy i zawyżone ceny. Co więcej, jeśli zależy Ci raczej na zwiedzaniu niż leżeniu na plaży, miesiące jesienne i zimowe są o wiele bardziej odpowiednie na wędrówki. Sprawdź pogodę w danym czasie i regionie i rezerwuj tanie bilety lotnicze poza sezonem!

3. Niezbędne, aktualne dokumenty

Upewnij się, że wszystkie najważniejsze dokumenty w czasie podróżowania - paszport, legitymacja czy prawo jazdy - są aktualne i będą ważne przez cały czas pobytu za granicą. Nikt nie chce mieć dodatkowych stresów z takich powodów, których da się łatwo uniknąć!

W drogę! Dotarcie do miejsca docelowego

tanie linie lotnicze

4. Tanie linie lotnicze

Koszt transportu bywa niekiedy wyższy niż koszty pobytu. Nie wspominając już o biznes klasie czy pierwszej klasie, loty na ogół nie są tanie. Jednak dla chcącego nic trudnego! Dla zdeterminowanych poszukiwaczy powstały wyszukiwarki tanich lotów, jak również coraz szersza oferta tanich linii lotniczych takich, jak Ryanair, WizzAir, easyJet itd. Dzięki temu można znaleźć szeroki wybór atrakcyjnych cenowo lotów z Polski do Europy nawet za 100 zł za osobę. Dodatkowo wiele linii lotniczych przygotowuje liczne promocje, np. na stronie polskich linii lotniczych LOT tanie bilety lotnicze możemy kupić w tzw. "szalone środy".

5. W grupie raźniej - i taniej

Jadąc z kilkorgiem znajomych, koszty paliwa można podzielić między siebie, dzięki czemu dojazd staje się tańszy. Wybierając pociąg też można spotkać się z licznymi zniżkami przy podróży w dwójkę czy w grupie. Krótko mówiąc, zabierz znajomych na wycieczkę - będzie taniej!

6. Blablacar

Z pewnością słyszałeś o serwisie Blablacar, który umożliwia oferowanie wspólnych przejazdów samochodem. Dzięki ogłoszeniu możemy zaproponować przejazd na określonej trasie za daną kwotę. W ten sposób odzyskamy część pieniędzy wydanych na paliwo, a może nawiążemy dodatkowo ciekawą rozmowę z naszymi współpasażerami? Warto spróbować!

Transport na miejscu

tanie podróżowanie

7. Wypożyczenia skutera lub samochodu

Niekiedy wyjazd własnym samochodem bywa nieopłacalny lub niepraktyczny np. kiedy udało nam się zarezerwować tanie bilety lotnicze lub zatrzymamy się w centrum i nie będziemy mieli gdzie zaparkować. Doskonałym rozwiązaniem jest więc wypożyczenie auta lub skutera na miejscu. Możemy wykorzystać tę opcję jedynie na kilka dni, np. chcąc pozwiedzać okoliczne tereny.

8. Uber rozwiązaniem ogólnoświatowym

Usługi firmy Uber są dostępne w 528 miastach świata. To świetna alternatywa dla taksówek - dzięki aplikacji wygodnie zamówisz przewóz, możesz śledzić auto na ekranie i bez problemu zapłacisz kartą. To tańsza i bezpieczniejsza opcja, jako że lokalni taksówkarze lubią wykorzystywać niewiedzę turystów na swoją korzyść.

9. Jedziemy autostopem!

Niezawodna i znana od lat metoda - autostop! To oczywiście najkorzystniejszy, bo darmowy sposób transportu, jednak jest kilka aspektów, o których warto pamiętać. Trzeba zachować wyjątkową czujność, ostrożność i najlepiej nie podróżować samemu - nie wiemy, na kogo trafimy! Z drugiej strony możemy dowiedzieć się kilku ciekawostek i porad od tubylca, który zgodzi się nas zabrać.

Tanie noclegi

tanie noclegi

10. Airbnb

Airbnb to serwis umożliwiający na wynajmowanie pokoju, apartamentu lub całego domu od osób prywatnych na dowolny okres czasu. Można w ten sposób poznać sympatycznych gospodarzy z drugiego końca świata, który często chętnie sami pokażą okolicę, poczęstują lokalnymi potrawami czy podzielą się cennymi wskazówkami odnośnie zwiedzania regionu.

11. Akademiki, pensjonaty, hostele

Wyjeżdżamy na wakacje po to, żeby zwiedzać, a nie siedzieć w hotelu (chyba, że ktoś woli leniwe all-inclusive). Dla tych bardziej aktywnych podróżników miejsce spania nie ma aż takiego znaczenia, dlatego lepiej wybrać tańsze pensjonaty czy hostele. W okresie wakacyjnym wyjątkowo atrakcyjną opcją są akademiki, które w przerwie od studentów również oferują tanie noclegi.

12. Kempingi lub podróż kamperem

Kempingi i podróżowanie kamperem to zdecydowanie rozwiązania dla tych, którzy ponad wygodę cenią możliwość zobaczenia jak najwięcej i liczy się dla nich odkrywanie nieturystycznych miejsc. Jest to również tania opcja, bo "nocleg wozimy ze sobą". Na forach miłośników podróży często możemy znaleźć ogłoszenia, w których inni poszukują dodatkowego kompana np. do wycieczki kamperem po Europie. Czemu by nie skorzystać - do odważnych świat należy!

13. Couchsurfing

Wiele osób mogło wcześniej nie słyszeć o czymś takim, jak couchsurfing.

Couchsurfing można przetłumaczyć jako „surfowanie po kanapach”, a więc po prostu spanie na kanapach w domach i mieszkaniach ludzi w różnych zakątkach świata. Jest to możliwe poprzez założenie konta na platformie couchsurfing.org., którą założył Amerykanin Casey Fenton. Rejestracja na platformie pozwala na udostępnienie za darmo swojej kanapy (czyli miejsca noclegowego) osobie podróżującej, a także możliwość noclegu w domu innej zarejestrowanej osoby.

Racjonalne wydatki na miejscu

oszczedzanie w podróży

14. Karty bez kosztów przewalutowania 

Dla wygody i oszczędności warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w kartę walutową lub wielowalutową. Jest to doskonałe rozwiązanie, bo niekiedy koszty przewalutowania i prowizji mogą być pokaźne!

15. Wymień walutę przed wyjazdem

Wymiana waluty na wyjeżdzie jest najczęściej całkowicie nieopłacalna, więc zadbaj o to, aby zrobić to jeszcze przed podróżą. Sprawdź, gdzie kursy są najkorzystniejsze. 

16. Wi-fi zamiast roamingu

Koszty za połączenia międzynarodowe często bywają wysokie, więc warto upewnić się, że będziemy mieli dostęp do darmowego wi-fi, aby korzystać z bezpłatnych komunikatorów, jak Whatsapp czy Messenger. 

17. Targuj się!

Ceny podawane przez sprzedawców często są celowo zawyżone, więc zawsze mamy szansę uzyskać dla siebie akceptowalną cenę poprzez targowanie. Co więcej, w niektórych krajach, np. w Turcji, Egipcie czy krajach arabskich NIE targowanie się to wręcz obraza. Tamtejsi sprzedawcy uwielbiają te negocjacje! Wyjątkiem są nowoczesne centra handlowe, w których ceny są określone i stałe. 

18. Wtop się w tłum tubylców

Turyści często wyróżniają się na tle lokalnej ludności, przez co często oferowane są im drożdże usługi i zawyżone ceny towarów. Miejsca typowo turystyczne są zawsze droższe, a zwiedzający mogą odnieść wrażenie, jakby byli zwierzyną łowną. Idealnym sposobem na oszczędności jest więc przyjęcie zachowania, ubioru i zwyczajów mieszkańców danego regionu! Obserwacja lokalsów jest niezwykle cenna - mieszkańcy często znają małe, smaczne i tańsze restauracje, sklepiki czy ukryte, a równie zachwycające miejsca warte zobaczenia. 

19. Co zabrać ze sobą, a co kupić na miejscu?

Każdą podróż warto poprzedzić choćby krótkim zapoznaniem się z miejscem, do którego jedziemy i jego specyfiką. Niekiedy koszty życia w danym mieście mogą być wyjątkowo wysokie, dlatego warto zabrać ze sobą niektóre rzeczy z Polski, np. akcesoria na plażę, parasolkę, kurtkę przeciwdeszczową, najpotrzebniejsze leki, plastry, przewodnik z mapą, scyzoryk, konserwy czy termos. Takie "turystyczne drobnostki" mogą być drogie lub trudno dostępne za granicą - lepiej nosić, niż się prosić!

Ogranicz dodatkowe koszty

plan podróży

20. Zrób listę niezbędnych dokumentów, adresów i telefonów

Przezorny zawsze ubezpieczony - lepiej być pewnym, że ma się wszelkie niezbędne dokumenty. Dodatkowo, dobrą opcją jest też zrobienie ich kopii i schowanie ich w oddzielnej torbie. W razie nieprzewidzianych sytuacji, problemów czy kradzieży, warto jest zrobić sobie listę adresów i telefonów mogących się nam przydać na miejscu - np. ambasady. 

21. Ubezpieczenie w podróży

Nigdy nie wiemy, co się może nam przydarzyć - ubezpieczenie to kluczowa sprawa do załatwienia przed podróżą. Wszelkie świadczenia medyczne w obcym kraju mogą być zawrotnie drogie, a jeśli wybierasz się np. na narty czy uprawiasz inne sporty, ubezpieczenie z poszerzonym zakresem usług to must-have! Warto poszukać najlepszej dla siebie opcji w porównywarce ubezpieczeń

22. Wybór kartę EKUZ

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Umożliwi Ci ona darmowe leczenia w każdym państwie UE lub EFTA. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

23. Sprawdź niezbędne szczepienia

Są kraje, do których wyjazd musi być poprzedzony obowiązkowymi, dodatkowymi szczepieniami. Na przykład, szczepienie przeciw żółtej gorączce (przenoszona przez komary), obowiązuje osoby udające się do 28 krajów endemicznego występowania choroby w Afryce i 13 krajów Ameryki Południowej. Podaje się ją najpóźniej 10 dni przed wyjazdem. Upewnij się więc, czy tam, gdzie jedziesz, nie sa wymagane dodatkowe szczepienia odpowiednio wcześniej. 

Tanie podróżowanie - inne możliwości

tanie podróże

24. Prowadzenie bloga, Instagrama lub kanału na Youtube

Jesteś zapalonym podróżnikiem, masz dużo doświadczeń i wiele rad, którymi chętnie się dzielisz? Założ bloga, Instagram lub kanał Youtube i zainspiruj innych! Może uda Ci się znaleźć tak duże grono odbiorców, że zaczniesz na tym zarabiać, a dodatkowe fundusze przeznaczysz na jeszcze więcej podróży!

25. Wyjazdy służbowe

Jeśli masz okazję podróżować służbowo w różne ciekawe miejsca, spróbuj wykorzystać te szanse maksymalnie! Może uda Ci się przedłużyć pobyt o kilka dni dłużej? Zawsze już o koszty dojazdu taniej! 

26. Sprawdź darmowe atrakcje/dni otwarcia

W każdym mieście znajdziemy wiele darmowych atrakcji. Warto przejrzeć te najciekawsze i nanieść na swoją mapę zwiedzania. Ponadto niektóre płatne na co dzień muzea oferują dni bezpłatnego wstępu - po co przepłacać!

27. Korzystaj z aplikacji dla podróżników

Aplikacje to nie tylko gry i social media - istnieje wiele przydatnych narzędzi w podróży, których wskazówki pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze, m.in. Triposo albo Tripadvisor.

28. Zaplanuj budżet

Oszczędność pieniędzy nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać - wystarczy zaplanować określony budżet i nie wydać więcej. Takie kalkulacje, świadomość kosztów pobytu i racjonalne podejście są kluczowe przed wyjazdem. 

29. Elastyczne podejście

Jeśli zależy Ci na wyszukiwaniu taniego lotu, najtańsze bilety lotnicze można znaleźć najczęściej w środku tygodnia. Takie oferty pojawiają się też często niespodziewanie i dość krótko przed datą wylotu. Największą oszczędność na bilecie lotniczym uzyskają więc Ci, którzy mogą się spakować i wyruszyć o każdej porze!

30. Lekki bagaż 

Korzystając z oferty tanich linii lotniczych najbardziej opłacalne jest podróżowanie tylko z bagażem podręcznym, bo za bagaż rejestrowany niekiedy trzeba dodatkowo zapłacić. Mały bagaż jest wygodniejszy i poręczny, a można się do niego spakować nawet na kilka dni.

Gdzie w Niemczech pracuje najwięcej Polaków?


<< POWRÓT

Zadaj pytanieImię i nazwisko:

Telefon:
E-mail:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Agencję Blumo, będącego Administratorem danych, w celu odpowiedzi. Masz prawo usunąć te dane prosząc o to Administratora.
wpisz: nypq

Pozycjonowanie lokalne